A TETT 1997 áprilisában jött létre Bátaapáti, Bátaszék, Cikó, Feked, Mórágy és Mőcsény önkormányzatainak összefogásával. Hozzájuk csatlakozott Véménd is tavaly októberben, így már hétre emelkedett a társulás tagjainak száma. Az alapító nyilatkozatban a települések polgármesterei többek között kimondták: véleményük szerint minden országnak magának kell biztonságosan és környezetkímélőn elhelyezni hulladékait, az atomerőmű adja az ország energiaellátásának csaknem felét és működése az ország számára nélkülözhetetlen ennek értelmében fenntartásokkal bár, de tudomásul vették a tároló létesítési folyamatának megalapozó szakaszát, nevezetesen a telephely alkalmasságát feltáró, vagy kizáró kutatások elvégzését Bátaapáti közigazgatási területén.
Az egész működés a párbeszéd, a békés együttműködés és együttélés jegyében példát mutatott arra, hogyan vehetik ki a kistelepülések is részüket egy országos probléma megoldásában úgy, hogy többletvállalásaikért cserébe őket se érjék hátrányok.
A megalakulástól kezdve legfontosabb feladat a térségben megépíteni tervezett Magyarországi Atomerőművi Hulladéktároló előkészítő munkálataival és kutatásaival kapcsolatos lakossági ellenőrzés és tájékoztatás ellátása, a térségben élők érdekeinek képviselete. A TETT soha nem foglalkozott azokkal a politikai vonatkozásokkal, amik végigkísérték több éves munkáját. A szakmai kérdésekben se pro, se kontra nem vállalt szerepet és nyilvánított véleményt, legfontosabb vállalt feladatának szellemében szolgálta a térségben élőket. E sokszor nem látványos, de nélkülözhetetlen munka keretében számos lakossági fórumot, falugyűlést, nyitott önkormányzati ülést, szakmai konzultációt rendeztek a TETT aktív közreműködésével. Az elmúlt négy év alatt Krachun Szilárd, Bátaapáti polgármestere és a társulás elnöke szerint a TETT működésének és munkájának legnagyobb sikere az volt, hogy megteremtődött és folyamatosan fennmaradt a lakosság többségének bizalma a tervezett létesítménnyel kapcsolatos előkészítő munkálatok és kutatások iránt.
A tájkép azt a domboldalt ábrázolja, ahol
a kutatófúrások folytak,
a domb mélyén lévő gránittömb adna otthont
a kis- és közepes aktivitású hulladékok tárolójának.
A munka elismerését jelzi az a tény is, hogy a TETT elnöke a Magyar PR Szövetség felkérésére előadóként lesz jelen a május 16.-án Budapesten, a Magyar Tudományos Akadémián megrendezésre kerülő Önkormányzati PR Konferencián és olyan személyiségekkel együtt tart előadást, mint Borókai Gábor kormányszóvivő, vagy Kupa Mihály országgyűlési képviselő.
Az egész napos program középpontjában az atomerőművi hulladékok kérdésköre állt tudományos, ismeretterjesztő és tájékoztatási megközelítésben. Természetesen nem hiányozhatott a programok közül a hét TETT-es település iskolái számára szervezett szellemi és sportvetélkedő sem, amelyre a résztvevő települések négyfős csapatokkal készültek. S, hogy ezt milyen gondosan tették, arra jó példa volt, hogy a csapatok április 26.-án egynapos edzőtáborba is vonultak. Meglátogatták az RHK Kht. segítségével a Paksi Atomerőmű Tájékoztató és Látogató Központját, ahol a program során majd minden olyan információt összegyűjthettek, amit aztán felhasználhattak a szellemi vetélkedő kérdéseinek megválaszolására.
– Őszintén örülünk annak, hogy a mai megemlékezésen bőven volt miről beszámolnunk. A közös munka nélkül nem juthattunk volna el idáig. Mi, akik hétről-hétre megfordulunk a térségben, jól érzékeljük azt a sürgető igényt, amely a kutatások és a munkálatok folytatása érdekében rendszeresen megfogalmazódik a fórumokon és a beszélgetéseken. Van is már egy mindenki által elfogadott helyi szállóigénk, is a jelenlegi helyzetre, miszerint: „Az idő múlik, a türelem fogy”. Mi itt a kht.-nél azon dolgozunk, hogy az idő ne hiába fogyjon és a türelem is kitartson a létesítményavatási ünnepségig – mondta Maróthy László, az RHK Kht. igazgatója.